GÜNDÜZLÜ BAKIM – YAŞLI KREŞİ

tarafından admin
74 views

Sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasında hizmet veren yaşlı kreşimizde her gün farklı etkinlikler yapılmaktadır. Yaşlılarımız evlerinde yalnız ya da sadece bir bakıcıyla kaldıklarında asosyalleştikleri için Alzheimer, demans gibi hastalıkları çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Bunu önlemenin yolu da bu bireylerin aktif bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri sağlamak. Merkezimizde birtakım sağlık ihtiyaçlarını da gideriyor ve düzenli sağlık takiplerini yapıyoruz. Günlük alması gereken ilaçları birtakım hijyenik ihtiyaçları gibi durumlarla bizzat ilgileniyoruz. Ekibimizde hemşire, yaşlı bakım teknisyeni, sosyal hizmet uzmanı ve fizyoterapistimiz bulunmaktadır. Kreşimize gelen yaşlılarımıza günlük düzenli olarak manuel fizik tedavi uygulanmakta, fiziksel hareket çalışmaları, nefes egzersizleri, kahkaha yogası, zihinsel aktiviteler, sosyal faaliyetler, uğraşı-meşguliyet terapileri ve çeşitli atölye çalışmaları yaptırılmaktadır.

Ayrıca gündüzlü yaşlı bakım kreşimizde yaşlılarımızı çocuklar ile bir araya getirerek keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktayız. Yaşlılarımızın çocuklarla vakit geçirmekten büyük zevk almakta olduğu gözlenmiş ve yapılan çalışmalarda çocuklarla vakit geçiren yaşlıların serotonin hormonu salgıladıkları tespit edilmiştir. Bu gibi çalışmaları örnek alarak yaşlılarımızı düzenli aralıklarla çocuklar ile buluşturmaya, nesiller arası aktarım ile hem çocuklarımızın büyükleri ile güzel vakit geçirmesini sağlamaya, hem de yaşlılarımızın kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaya çalışmaktayız.

09.00 itibariyle hizmete başlıyoruz. Hep birlikte yapılan aile kahvaltımızın ardından sabah sohbetlerimiz oluyor. Yaşlılarımızın birlikte sohbet ettiği bir ortam sağlıyoruz. Hava durumundan, geçmiş yaşam deneyimlerinden, izledikleri dizilere kadar her şeyi konuşabiliyoruz. Her sabah toplu olarak yaptığımız egzersizlerimiz var. Çünkü aktif olmak onlar için gerekli. Hep beraber müzik eşliğinde sabah sporumuzu ya da dansımızı yapıyoruz. Ardından dinlenme molası veriyoruz. Serbest zamanlarımız da mevcut. İsteyen örgü örüyor, isteyen tavla, satranç ya da sudoku oynuyor. Öğle yemeğinden sonra arzu eden yaşlılarımız dinlenme odalarımızda şekerleme yapabiliyor. Ama bizim temel prensibimiz, gün içerisinde mümkün olduğunca onları aktif tutmak. Öğleden sonra her gün planlı bir sosyal etkinliğimiz oluyor. Bunları grup olarak yapıyoruz. Atölyemiz oluyor, resim, taş boyama vb gibi. Faaliyet saatimizden sonra onların beslenmesine uygun şekilde bir ara öğünümüz oluyor. Grup etkinliklerimizin yanı sıra bireysel çalışmalarımız da oluyor. Her bir yaşlımızın durumuna göre hazırlanmış bireysel bakım planlarımız ile bire bir çalışmalar yapıyoruz. Akşam 18:00 gibi de evlerine gitmeye başlıyorlar. Yaşlılarımızın buraya gelip gidebilecek kadar yürüyebiliyor olması lazım. Yatağa bağımlı sedye ile bir hastayı kabul etmemiz mümkün değil tabii. Ayrıca bazen yaşlılarımızın hastane, doktor randevusu olabiliyor ve tek başına gidemedikleri için biz takip ve eşlik edebiliyoruz. Kısaca gün içerisindeki pek çok ihtiyaçlarında yanlarında biz oluyoruz.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul