GÜNDÜZLÜ BAKIM HİZMETİ – YAŞLI KREŞİ

tarafından admin
107 views

Sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasında hizmet veren gündüzlü yaşlı kreşimizde, yaşlılarımızın günlük yaşam aktivitelerini destekleyici çeşitli etkinlikler her gün düzenli olarak yapılmaktadır. Yaşlılık dönemini aktif geçirmek, bedeni ve zihni aktif tutmak her dönemde olduğu kadar gerekli bir durumdur. Yaşlılarımız evlerinde yalnız ya da sadece bir bakıcıyla kaldıkları zamanlarda yavaş yavaş sosyallikten uzaklaşmaya başlamaktadır. Bu durumlarda Alzheimer, demans gibi hastalıkların seyrinin çok daha hızlı bir şekilde ilerlediği gözlemlenmiştir. Bu hastalıkların ilerleyişinin durdurulması her ne kadar zor olsa da doğru ve bilinçli bir yaklaşım ile ilerleme hızı yavaşlatılabilmektedir. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yolu da bu bireylerin aktif bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamaktan geçmektedir.

Merkezimizde hem yatılı olarak hizmet alan hem de gündüzlü bakım hizmetlerimizden yararlanan konuklarımızın aktif yaş almalarını sağlamak ve hayata aktif katılımlarını destekleyici çalışmalar yapmak temel çalışma prensiblerimizdendir. Merkezimize girişleri yapılan ilk andan itibaren tüm konuklarımıza bireysel olarak hazırlanan bakım planlarımız ile bire bir özel hizmet anlayışına sahip olmamız, konuklarımıza kendilerini çok özel hissettirmektedir.

Aynı zamanda merkezimizde konuklarımızın birtakım sağlık ihtiyaçlarını gideriyor ve düzenli sağlık takiplerini yapıyoruz. Ekibimizde yer alan, alanında uzman hemşire, yaşlı bakım teknisyeni, sosyal hizmet uzmanı ve fizyoterapistlerimiz ile yaşlılarımızın günlük yaşam faaliyetlerini en profesyonel şekilde yerine getirilmesini sağlamaktayız. Kreşimize gelen yaşlılarımıza günlük düzenli olarak manuel fizik tedavi uygulanmakta, fiziksel hareket çalışmaları, nefes egzersizleri, kahkaha yogası, zihinsel aktiviteler, sosyal faaliyetler, uğraşı-meşguliyet terapileri ve çeşitli atölye çalışmaları yaptırılmaktadır.

Ayrıca gündüzlü yaşlı bakım kreşimizde yaşlılarımızı çocuklar ile bir araya getirerek keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktayız. Merkezimizin anlaşmış olduğu çocuk kreşleri ile belirli aralıklarla bir araya gelerek kreş çocuklarını yaşlılarımız ile buluşturup, birlikte keyif alabilecekleri çeşitli aktiviteler yaptırmaktayız. Aynı zamanda merkezimizde düzenlemekte olduğumuz Dede-Nine-Torun Buluşmaları etkinliklerimizde de yaşlılarımızı torunları ile bir araya getiriyoruz. Hepimizin hafızasında çocukluğumuzda büyüklerimiz ile geçirdiğimiz güzel anılar vardır. Günümüzde ne yazık ki metropol hayatı, kuşak farkı, pandemi süreci vs. büyüklerimiz ile geçirdiğimiz kaliteli zamanları kısıtlamaktadır. Biz bu özlemi gidermek adına büyüklerimiz ile torunlarını bir araya getirmekle kalmıyor, birlikte güzel, kaliteli, unutamayacakları anlar yaşatmaktayız. Hedefimiz ise nesiller arası kopuklukları azaltmak ve aile bağlarını kuvvetlendirmek. Yaşlılarımızın çocuklarla özellikle torunlarıyla vakit geçirmekten büyük zevk almakta olduğu gözlenmiş ve yapılan çalışmalarda çocuklarla vakit geçiren yaşlıların serotonin hormonu salgıladıkları tespit edilmiştir. Bu gibi çalışmaları örnek alarak yaşlılarımızı düzenli aralıklarla çocuklar ile buluşturmaya, nesiller arası aktarım ile hem çocuklarımızın büyükleri ile güzel vakit geçirmesini sağlamaya, hem de yaşlılarımızın kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaya çalışmaktayız.

09.00 itibariyle hizmete başladığımız merkezimizde güne toplu yapılan sabah kahvaltısı ile başlamaktayız. Hava durumundan, geçmiş yaşam deneyimlerinden, izledikleri dizilere kadar her şeyi rahatça konuşabildikleri bir sohbet ortamı oluşturarak sosyalleşmelerini desteklemekte ve gündemi takip edebilmelerini, hayattan kopmamalarını sağlamaktayız. Her sabah toplu olarak yaptığımız egzersizlerimiz ile yaşlılarımızda kas ve kemik kitlesini artırma, mental zindelik sağlama, ağrılarının azalmasına yardımcı olma, obezite, diyabet, hipertansiyon ve hiperlipidemiyi olumlu olarak etkilemesini hedeflemekteyiz. Hep beraber müzik eşliğinde yapılan sabah sporumuz ve danslarımız ile güne daha zinde ve aktif başlamayı sağlamaktayız. Serbest zamanlarımız da ise isteyen örgü örmekte, isteyen tavla, satranç ya da sudoku oynamaktadır.

Yaşlılarımıza gün boyu kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğün olmak üzere 3 öğün yemek verilmektedir. Yemeklerimiz uzman diyetisyenimiz tarafından konuklarımızın yemek tercihlerine göre belirlenip hazırlanmaktadır. Besin çeşitliliğini sağlamada her öğünde, dört besin grubundaki besinler (süt ve ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, sebze-meyve, ekmek ve tahıllar) birlikte yaşlı bireyin gereksinmesine uygun miktarlarda tüketilmelidir. Yine farklı öğünlerde, aynı besin grubundan farklı besinler seçilerek çeşitlilik sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıklı Yemek Tabağı” modelinde besin çeşitliliğinin nasıl sağlanacağı belirlenmiştir. Kurumumuz bu modele uygun olarak öğünlerini özenle hazırlamaktadır.

Merkezimizin temel prensibi, gün içerisinde yaşlılarımızı mümkün olduğunca onları aktif tutmaktır. Her gün öğle yemeğinden sonra önceden planlanmış bir sosyal etkinliğimiz olmaktadır. Bu faaliyetler çoğunlukla grup olarak yapılmaktadır. Atölyelerimizde resim, taş boyama, mandala vb gibi çeşitli aktiviteler yer almaktadır. Grup etkinliklerimizin yanı sıra her bir konuğumuzla bireysel çalışmalar da yürütülmektedir. Her yaşlımızın mental sağlık durumuna göre hazırlanmış bireysel bakım planlarımız ile bire bir çalışmalar yapmaktayız. Akşam 18:00’da ise gündüz bakım hizmetimiz sona ermektedir.

Gündüzlü bakım hizmetinden yararlanmak isteyen yaşlılarımızın mobil yani yürüyebiliyor olması gerekmektedir. Bu hizmetimiz için yatağa bağımlı bir hastayı kabul etmemiz mümkün değildir.

Ayrıca yaşlılarımızın gün içerisinde hastane, doktor randevusu olduğu takdirde tek başına gidemeyecekleri için kurum personelimiz takip ve eşlik etmektedir.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul